6 MANTI

Bazen çabuk büyümek gerekir…

Kadir ve Leyla Yadigar, aynı üniversiteden mezun, aynı sigorta şirketinde yıllarca birlikte çalışmış, sonrasında hep hayal ettikleri işlerini kurmuş, mutlu bir çift. Kadir ailesinden gelen yemek kültürünü, Leyla dekorasyon zevkini işlerine katmış, yıllardır hep istedikleri mantı restoranına sahip olmuşlar. Sigortacılık yaptıkları yıllardan kalan dostları, geniş çevreleri sayesinde restoran dolup taşmış, “marka” olmuştur.

Çocuklarıyla birlikte tam bir mutlu aile tablosu çizen Kadir ve Leyla Yadigar, bu tabloyu oluşturabilmek için zamanında çok badire atlatmıştır. Kadir, Kayseri’li gelenekçi, toprak kökenli, orta halli, ataerkil bir ailenin büyük oğlu; Leyla ise İzmir’li, eğitimli, varlıklı, çekirdek bir ailenin üç kızından ortanca olanıdır.

Evlerindeki sofra düzeni, alışık oldukları yemek çeşitleri, geleneklerle olan yakınlıkları, kadın-erkek arasındaki iletişim biçimleri,hayat görüşleri, günlük yaşantıdaki alışkanlıkları birbirinden çok farklı olan, birbirine taban tabana zıt yapıdaki bu iki aile, Leyla ile Kadir’in evlenmeye karar verdiklerini duyduklarında engellemek için ellerinden geleni yapmışlar, bunu karşılıklı çekişme haline getirmişlerdir. Fakat Leyla ve Kadir arasında evlenmeyi başarmışlardır. Aileler de zamanla çocuklarının birbirlerini sevdiklerini, her şeye rağmen birbirlerinden vazgeçmediklerini, üstüne üstlük 3 tane de çocuk yaptıklarını görünce yavaş yavaş bu tavırlarını dondurmuşlardır. Yine birbirleriyle anlaşamazlar ancak bu durumu da Kadir kendi ailesini yatıştırarak, Leyla da kendi ailesini sakinleştirerek çözme yoluna gitmişlerdir. Leyla ile Kadir’in de belirgin karakter farklılıkları olsa bile, ikisi birbirine uyum sağlamış ve ikisi kız 3 çocuklarıyla mutlu aile tablosu oluşturmayı başarmışlardır. Kadir ile Leyla’nın büyük kızı Selin, 16-17 yaşında, derslerinde başarılı ve son derece hoş bir kızdır. Selin’in karakter yapısında daha çok Leyla’nın ailesi baskın konumdadır. Ortanca ve tek erkek çocuk Emin, 12-13 yaşlarında ciddi, soğukkanlı, derslerinde başarılı, prensipli ve kendi kuralları konusunda da biraz da takıntılıdır. Öğretilenlere, geleneklere bağlı, küçücük yaşında otoriter, büyümüş de küçülmüş bir hali olan Emin’in karakter yapısında ise babası Kadir’in ailesi baskındır. Evin en küçük kızı Pelin ise okula yeni başlamış ama adapte olamamış. 6 yaşında dünya tatlısı bir kızdır. Pelin ne annesine, ne babasına, ne de ikisinin ailesinden birilerine benzer. Duygusal, masum, paylaşımcı, uzlaşmacıdır.

İzmir’de okuyan ve ailesiyle yaşayan Leyla’nın küçük kardeşi Ayla İstanbul’da ideali iç mimari bölümünü kazanır. Çocukluğundan beri hayalidir bu bölüm. Bu uğurda okuduğu üniversiteyi bile yarım bırakmaya karar verir. Ayla bir süre ablası Leyla’nın yanında kalacaktır. Leyla kız kardeşiyle tam anlamıyla zıt kutuplarda olan ve asla anlaşamayan kocasına durumu nasıl açıklayacağını düşüne dursun, Kadir de kardeşi Murad’ın İstanbul’a gelip banka sınavlarına gireceğini, düzen kuruncaya kadar da yanlarında kalacağını öğrenir. Leyla, Murad’ı idare etmeye çalışsa da Murad’ın ev düzeniyle ilgisizliği onu çileden çıkarttığı için anlaşmakta zorluk çekerler. Leyla ve Kadir kardeşlerinin İstanbul’a gelip uzun bir süre misafirleri olacaklarını birbirlerine söylerken ikisinin de kafasında şimşekler çakar. Ancak yapacak bir şey yoktur.

KÜNYE

Yapım Yılı:

2012

Yönetmen:

Ahmet Katıksız, Yahya Samancı

senarist:

Hakan Haksun, Gökhan Şeker, İbrahim Sever, Mert Meriçli

oyuncular:

İnan Ulaş Torun, Burcu Binici, İpek Nutyalı, Ayça Yağcıoğlu, Atilla Doğukan Türkyılmaz, Ortans Kıvanç, Ali Hürol, Caner Kadayıfçı, Benian Dönmez, Betül Arım,  Ali Uyandıran, Ercüment Aydın, Nihan Balyalı, Mert Öner, Fatih Altın, Hakan Eke, Ertunç Alıcı